Ziemia Obiecana, Palestyna, Izrael – albo Ojczyzna Chrystusa. Fascynujące miejsca, po których chodził i w których nauczał Jeszua ben Josef. To o Nim się myśli w Betlejem i Jerozolimie, nad Jeziorem Genezaret i wśród sklepików na Drodze Krzyżowej. Dwadzieścia cztery zdjęcia i czterdzieści slajdów przenosi oglądającego do Ziemi Ewangelii.
A jeśli nie udało się komuś dotrzeć do dzisiejszej Erec Izrael? To budował szopki wyobrażając sobie miejsce narodzenia Jezusa z Nazaretu. Zwykle przedstawiał własne otoczenie i ubierał Maryję i Józefa w stroje kobiet i mężczyzn, jakie widział wokół. Prezentowane szopki są odbiciem kręgów kulturowych, w których powstały.
Ks. Józef Kloch – fotograf amator. Urzekły go widoki w Ziemi Świętej i odtąd zaczął robić zdjęcia. Był m.in. wikariuszem w Nowym Sączu, dyrektorem programowym radia diecezjalnego oraz rzecznikiem Episkopatu Polski. Obecnie wykłada w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Fotografie na wystawie i slajdy pochodzą z lat 2009 – 2019.
Anna Wantuch – fotograf, pracująca w Nowym Sączu jako nauczyciel. Jest kolekcjonerką szopek.
W swej kolekcji posiada szopki z wielu krajów .
Zgromadzone szopki wykonane są m.in. afrykańska z drzewa hebanowego, betlejemska z drzewa oliwnego, słowacka z liści kukurydzy, peruwiańska z tykwy, kamienia, z pudełka po zapałkach, krakowska z kolorowych złotek.
W kolekcji znajdują się też szopki zrobione m,in. z chleba, drewna, gliny, grudki soli, makówki, metalu, porcelany, szkła, wosku. Ponadto są też szopki: malowane na strusim jaju, w bombce choinkowej, w witrażu i haftowana.
Najwięcej szopek jest miniaturowych i oryginalnie wykonanych.
Anna Wantuch i ks. Józef Kloch