Wystawa „Wyspy Hiszpańskie – Majorka, Gran Canaria i Teneryfa”

Wystawa czynna od 4.10.2022r. do 5.11.2022r. w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju przy ul. Nowotarskiego 9/4

Piotr Kulbat (rocznik 1973) członek Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego od 2000 roku uwiecznia swoje podróże w formie fotografii, łącząc głównie kompozycje przyrodniczo-architektoniczne. Pierwszą jego dalszą wyprawą była podróż do Indonezji w 1997 roku na wyspę Jawa i Bali. “Fotografia to zachowanie piękna tu i teraz ze świadomością, że dana chwila się już nie powtórzy ale możemy przywrócić wspomnienia zatrzymać niejako przemijający czas…”

Majorka
Majorka jedna z najpiękniejszych wysp na całym Morzu Śródziemnym. Największa w archipelagu Balearów wysp Hiszpańskich. Wspaniały klimat i ponad 300 słonecznych dni w roku, ciepłe i przeźroczyste morze, łączna długość plaż to 550 km, skaliste góry, tajemnicze zatoki, romantyczne miasteczka oraz przepyszna kuchnia. Majorka zachwycała licznych podróżnych od wieków – jej urokowi ulegli artyści, tacy jak Fryderyk Chopin, George Sand, Antoni Gaudi czy Joan Miró. Jako pierwsi około 1000 r. p.n.e. zajęli ją Fenicjanie, następnie przez kilka wieków na wyspie panowali Grecy, którzy nadali Balearom nazwę od słowa ballein, czyli strzelać z procy.

Gran Canaria
Wyspa na oceanie Atlantyckim jest częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich. Owiewa ją atlantycki wiatr w którym wyczuwa się atmosferę minionych wieków, grillowane sardynki i pomarszczone ziemniaczki (papas arrugadas) z sosem mojo. Głównym jej urokiem jest tropikalna roślinność i wiele piaszczystych plaż. Przed nami również ogrom wszechświata gdzie można kontemplować gwiazdy, przebywać wśród nich i mieć je niemal na wyciągnięcie ręki. To miejsce, w którym czas zdaje się, że się zatrzymał i gdzie środowisko naturalne pozostaje wciąż dziewicze i nieskażone dzięki staraniom o zachowanie unikalnego w skali światowej dziedzictwa przyrodniczego. To idealne miejsce do uprawiania astroturystyki wyróżnione certyfikatem Starlight.

Teneryfa
Pełen słońca wulkaniczny ląd dominuje nad całym archipelagiem za sprawą przyprószonego śniegiem wulkanu del Teide. Teneryfa ukazuje niezwykle zróżnicowane krajobrazy od niemal księżycowego Parku Las Cańadas del Teide po tropikalną zieleń egzotycznego Loro Parku. Wybrzeże wyspy to wysokie skały Los Gigantes i słoneczna kąpiel na złocistej plaży Las Teresitas pośród strzelistych palm. Teneryfa jest największą, a jednocześnie najbardziej różnorodną częścią Wysp Kanaryjskich. Pozytywnie zaskakuje niezwykły krajobraz, urwiste góry, piękne wąwozy, doliny, zjawiskowe parki. Linia brzegowa jest mocno urozmaicona, plaże są zarówno kamieniste, jak i piaszczyste, o różnych kolorach, każdy więc może znaleźć coś dla siebie. Na Teneryfie znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii – El Pico del Teide o wysokości 3718 m n.p.m. To trzeci najwyższy wulkan na świecie. Łańcuch górski, w którym się znajduje, dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne.